Christmas story – Masha and the Bear

Ostatnie przedświąteczne zajęcia przed nami. Większość z nas pracuje już ostatkiem sił. Jeśli cierpicie na brak pomysłów na ciekawą i angażującą lekcję to serdecznie zapraszam do przeczytania poniższego wpisu.

Do opracowania prezentowanych przeze mnie materiałów posłużył mi filmik 'Masha and the Bear – One, two, three! Light the Christmas tree!’, który możecie obejrzeć tutaj. Uważam jednak, że  zadania są na tyle uniwersalne, że będą pasować do każdego filmu o tematyce świątecznej.

Ćwiczenia, które stworzyłam, podzieliłam na kilka grup:

Przed obejrzeniem filmu

Pokazujemy uczniom slajdy ze scenkami z filmu. Uczniowie opisując każde ze zdjęć, tworzą krótkie opowiadanie o Świętach Maszy i Niedźwiedzia. W liczniejszych klasach uczniowie mogą pracować w grupach lub parach. Oczywiście slajdy mogą być omawiane ustnie, a nie pisemnie. Można zrobić burzę mózgów na temat tego co dzieje się na zdjęciach. Poza tym nauczyciel może zadawać pytania np. 'What is going to happen next?’, 'Why is the Bear wearing Santa’s costume?’ itd. Po opisaniu wszystkich scen, uczniowie oglądają film i porównują go ze swoimi opowiadaniami.

W trakcie oglądania filmu

Uczniowie oglądają część filmu. Następnie muszą stworzyć jego zakończenie. Można również pokazać koniec filmu, a uczniowie mają za zadanie narysować i napisać co działo się na samym początku. Na koniec porównujemy stworzone opisy z oryginałem.

Po obejrzeniu filmu

Po obejrzeniu filmu nauczyciel zadaje uczniom dość szczegółowe pytania np. 'What is Masha wearing?’, 'What time did the Bear wake up?’ itp. Można również stworzyć zadania typu prawda/fałsz. Oczywiście zanim uczniowie rozpoczną oglądać film, informujemy ich, że muszą zapamiętać nawet najdrobniejsze szczegóły. Jeśli nie macie czasu na przygotowanie pytań, możecie wykorzystać te stworzone przeze mnie. 

W kolejnym zadaniu, które można wykonać po obejrzeniu animacji, uczniowie wybierają 6 kluczowych scen z filmu, rysują je a następnie opisują. W innej wersji tego zadania, prosimy uczniów o stworzenie ich własnej świątecznej historii o Maszy i Niedźwiedziu.

Oczywiście nie musicie wykorzystywać wszystkich zadań. Skupcie się na jednej grupie i wzbogaćcie zajęcia o swoje własne pomysły. Zaprezentowane przeze mnie materiały mogą być wykorzystane na zajęciach przed Świętami, ale sprawdzą się również na pierwszych lekcjach w Nowym Roku. Enjoy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *