Whose … ? – dominoes

Jakiś czas temu podzieliłam się z Wami materiałami pomocnymi w nauce przymiotników dzierżawczych. Teraz nadszedł czas na powtórkę dopełniacza saksońskiego:)

Do przećwiczenia tej konstrukcji gramatycznej stworzyłam domino. Pracując z bardziej licznymi klasami, warto podzielić uczniów na grupy. Zasady gry są proste. Należy przeczytać pytanie, odszukać pasujący do niego obrazek, a następnie ułożyć odpowiedź z użyciem dopełniacza saksońskiego np. Whose cat is this? This is Kate’s cat. Oprócz tradycyjnego układania kart na ławce, możemy również użyć ich w poniższych zabawach:

  1. Dzielimy uczniów na grupy lub pary. Każda z nich otrzymuje zestaw kart. Uczniowie układają domino, zapisując poprawne zdania. Zwycięzcą może zostać ta grupa/para, która popełni najmniej błędów lub wykona zadanie w jak najkrótszym czasie;
  2. Nauczyciel przyczepia na tablicy lub kładzie na ławce kartę z napisem ‘Start’. Może również zachować kartę z napisem ‘Finish’. Resztę kart rozdaje uczniom. Nauczyciel rozpoczyna grę, czytając pierwsze pytanie. Uczeń z odpowiednim obrazkiem kładzie/przyczepia swoją kartę i układa prawidłowe zdanie, a następnie czyta kolejne pytanie. Gra kończy się wraz z położeniem karty z napisem ‘Finish’;
  3. Nauczyciel chowa wszystkie karty w różnych miejscach w sali/klasie. Można uczniom rozdać karteczki ze wskazówkami, gdzie się znajdują (oczywiście wskazówki zapisane są po angielsku). Po odnalezieniu wszystkich kart uczniowie wspólnie układają domino, odczytując poprawne zdania.

3 komentarze do "Whose … ? – dominoes"

  1. Bardzo sie przydają Pani pomoce. Dziękuję:)

    1. Ogromnie się cieszę:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *