Christmas – speaking activities

Przed nami ostatnie przedświąteczne zajęcia. Większość z nas już doskonale wie jak będą one wyglądać. Jeśli jednak nadal szukacie ciekawych pomysłów o tematyce świątecznej, to świetnie się składa bo mam dla Was dzisiaj aż 3 pomysły, dzięki którym Wasi uczniowie rozgadają się na całego.

Would you rather …?

Moja pierwsza propozycja to karty z pytaniami „Would you rather…?”. Każdy uczestnik gry wybiera jedną opcję i uzasadnia swoją decyzję. Nasi uczniowie potrafią być naprawdę pomysłowi, a ich odpowiedzi zaskoczą i rozśmieszą niejedną osobę.

What’s in the picture?

W kolejnym zestawie, który Wam prezentuję, znajdziecie karty z obrazkami oraz z pytaniami do nich. Jeśli klasy są liczne to dzielimy uczniów na małe grupy. W grupach uczniowie mogą podzielić się na odpowiadających i pytających. Należy jednak pamiętać by osoby zadające pytania zamieniały się z tymi, które na nie odpowiadały. Zasady gry są bardzo proste. Można je również modyfikować wg własnych potrzeb. Karty na których znajdują się same obrazki układamy w jeden stosik, obrazkami do dołu. Karty na których znajdują się pytania są rozłożone w taki sposób, aby były widoczne dla osoby pytającej. Jeden uczeń bierze kartę z obrazkiem, drugi odszukuje kartę z pytaniami i zadaje je koledze. Aby utrudnić zadanie, uczeń, który wybierze kartę z obrazkiem będzie mógł przyjrzeć się jej tylko przez np. 20 lub 30 sekund. Następnie będzie musiał ją odwrócić i odpowiedzieć na pytania, nie patrząc na obrazek.

All about…

Trzeci i zarazem ostatni mój dzisiejszy pomysł to zestaw kart, przedstawiający postacie związane ze Świętami. Zadaniem uczniów będzie opowiedzenie co dana postać lubi/nie lubi, potrafi/nie potrafi,  ma/nie ma lub jaka jest/nie jest. Zanim rozpoczniemy grę możemy poprosić uczniów o wypisanie na małych karteczkach przymiotników opisujących osobowość/wygląd, czasowników itd. Karteczki wkładamy do kilku różnych kubeczków. Uczniowie losują po jednej karteczce z każdego kubeczka i opisują postać wg informacji na nich zawartych. Oczywiście uczniowie mogą tworzyć zdania bez przygotowania karteczek.

Mam nadzieję, że moje propozycje przypadną Wam do gustu i wykorzystacie je na swoich zajęciach w tym lub przyszłym roku 🙂

Wszystkie materiały możecie pobrać klikając w poniższy wyraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *