Nowości w 'Brainy 4′

W przerwie między tworzeniem nowych materiałów a zajęciami, udało mi się przestudiować co nowego oferuje podręcznik Brainy 4 i chciałabym co nieco o tym napisać.

Pewnie sporej części z Was nie muszę przedstawiać serii Brainy, publikowanej przez wydawnictwo Macmillan. Warto jednak wiedzieć, że w ostatnim czasie podręcznik dla klasy 4 został wzbogacony o nowe komponenty. Zobaczcie sami co możemy w nim znaleźć:

Animacje gramatyczne Brainy Ryan

Jak wprowadzić nowe struktury gramatyczne w przyjemny i zrozumiały dla uczniów sposób? To chyba odwieczny dylemat niejednego nauczyciela. To co sprawdza się u mnie na zajęciach to nauka gramatyki poprzez kontekst i odkrycie. Właśnie dlatego animacje gramatyczne Brainy Ryan od razu przypadły mi do gustu. Filmiki są krótkie i kolorowe. Każdy z nich składa się z historyjki, w której użyto daną strukturę gramatyczną i tłumaczenia jak należy budować zdania. W każdym rozdziale Zeszytu ćwiczeń zostały umieszczone dwie animacje wraz z pasującymi do nich zadaniami. Po zeskanowaniu odpowiedniego kodu QR, ukazuje się wybrane wideo. Uczniowie mogą wracać do filmików wielokrotnie, w domu lub w szkole, co na pewno jest ogromną zaletą. Obejrzyjcie animacje poniżej i przekonajcie się sami jak prezentuje się Brainy Ryan.


Wideo Channel 21

Kolejną nowością jaką możemy znaleźć w Zeszycie ćwiczeń są filmy Channel 21. Poruszają tematy, które bezpośrednio dotyczą naszych uczniów. Jednym z nich są Zajęcia pozalekcyjne. Zanim przejdziecie do oglądania filmu warto, aby uczniowie wymienili nazwy zajęć, które znają. Można także przeprowadzić klasową ankietę, w której uczniowie będą zapisywać kto i na jakie zajęcia dodatkowe uczęszcza. Jak podaje wydawnictwo, filmy Channel 21 powstały po to, aby pomóc uczniom w rozwijaniu umiejętności XXI wieku, takich jak kreatywność czy współpraca. Do każdego filmiku dołączono zestaw zadań, który został podzielony na sekcje: zadania do wykonania przed i po obejrzeniu filmu .


Filmy kulturowe Around the world

Around the world to seria filmików, dzięki którym uczniowie pogłębiają wiedzę o krajach anglojęzycznych i o świecie, a także poszerzają swój zasób słownictwa. Użyte w filmach zdjęcia przykuwają uwagę i wzbudzają zainteresowanie. Serię Around the world bardzo przyjemnie się ogląda, a przy okazji można poznać tradycje i zwyczaje z różnych zakątków świata. Do każdego filmu kulturowego stworzono zadania w Zeszycie Ćwiczeń. Dzięki tym materiałom można przeprowadzić naprawdę interesującą lekcję kulturową. Warto także, aby uczniowie po każdej takiej lekcji, zdobyli informacje na dany temat, ale odnoszące się do naszego kraju. Z pewnością powstaną zdumiewające projekty.


Lekcje powtórkowe w stylu Escape Room

Zarówno moi uczniowie jak i ja pokochaliśmy pracę metodą stacji oraz dobrze już znaną zabawę Escape Room. Ogromnym atutem zadań tego typu jest to, że uczniowie muszą wykazać się spostrzegawczością, umiejętnością logicznego myślenia oraz zdolnością do pracy w grupie. Niestety stworzenie swoich autorskich materiałów wymaga dużo czasu oraz pracy. Z pomocą przychodzą autorzy podręcznika, którzy opracowali aż 4 zestawy do gry Classroom Escape. W Zeszycie ćwiczeń znajduje się wstęp do każdego zestawu. Pozostałe materiały, potrzebne do przeprowadzenia zabawy, dostępne są online.


Lekcje poświęcone rozwijaniu umiejętności czytania i pisania

Uczniowie nie zawsze przepadają za ćwiczeniami związanymi z pisaniem czy czytaniem. Z własnego doświadczenia wiem, że wystarczy delikatnie zmodyfikować sposób pracy z takimi zadaniami i uczniowie będą zadowoleni. W Zeszycie ćwiczeń znajdują się cztery lekcje dodatkowe. Dwie z nich dotyczą pracy z tekstem, a dokładnie z fragmentem uproszczonej lektury, która została przedstawiona w formie komiksu. Kolejne dwie lekcje mają za zadanie oswoić uczniów z krótkimi formami pisemnymi.


Oprócz tego nauczyciel, a także uczniowie mogą skorzystać ze specjalnie dedykowanych dla nich aplikacji. Aplikacja dla ucznia zawiera interaktywne ćwiczenia, które ułatwiają powtórzenie przerobionego materiału. Wspomniane ćwiczenia można zadać jako pracę domową na telefony uczniów i bez problemu śledzić ich postępy. Nauczyciel ma także dostęp do staffroomu, z którego można pobrać wiele gotowych materiałów oraz testów.

To co najbardziej przypadło mi do gustu z wyżej wymienionych nowości to animacje gramatyczne oraz filmy kulturowe. Na ich podstawie można zbudować niezapomniane zajęcia. Dodatkowym atutem wszystkich filmików jest to, że uczniowie mogą je obejrzeć w każdym momencie w domu lub szkole. Wystarczy zeskanować odpowiedni kod QR. W dobie zdalnego nauczania takie nagrania mogą okazać się bardzo przydatne, zarówno dla nauczycieli jak i uczniów. Są łatwo dostępne, przyciągają uwagę, a co najważniejsze zawierają wartościowe treści.

Po więcej informacji na temat podręcznika Brainy 4 zapraszam tutaj.

Wpis powstał przy współpracy z wydawnictwem Macmillan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *